ZŁOTA LOTKA Nr 3 WALDEMAR MISZKURKA

ZŁOTA LOTKA Nr 3.

WALDEMAR MISZKURKA

Urodził się 25.07.1948 r. we Wrocławiu. Wykształcenie wyższe, Instruktor I klasy.

Waldemar od dziecka mieszkał na osiedlu Pilczyce, przylegającym do lotniska Gądów Mały. Tutaj też spędzał większość wolnego czasu fascynując się szybowcami i samolotami. Szybko został członkiem harcerskiego szczepu lotniczego „Błyskawica” działającego pod skrzydłami druha-pilota Ryszarda Komorowskiego. Zdobywa wiele nagród i wyróżnień jako modelarz. Pierwszy lot na harcerskim CSS -13 ”Błyskawica” odbył w wieku 10 lat! W roku 1964 kończy kurs spadochronowy i wykonuje pierwsze skoki ze spadochronem, a w roku 1967 pomyślnie kończy na Gądowie Małym kurs szybowcowy pod okiem instruktorów Achila Rudnika i Zdzisława Majewskiego.

W Aeroklubie Wrocławskim latał czynie do roku 1971, kiedy to został przyjęty do Szkoły Chorążych w Dęblinie i po ukończeniu, już jako pilot wojskowy latał w transportowym lotnictwie wojskowym.

Równie wcześnie jak lotnictwem, interesował się rysunkiem i malarstwem. W latach 1978 – 1982 studiował zaocznie w Państwowej, Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, uzyskując tytuł magisterski po jej ukończeniu.

W samo południe, mroźnej soboty 15 stycznia 2000r. odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której poświęcono obraz Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników. Kaplica, w której nad głównym ołtarzem umieszczono obraz namalowany przez Waldemara Miszkurkę, stała się w tym dniu kaplicą lotników. Wielu z przybyłych na uroczystość właśnie we Wrocławiu, na Gądowie Małym tworzyło swoje lotnicze kariery, startowali do rekordowych przelotów. 

Kiedy w roku 1981 zostaje zwolniony z czynnej służby lotniczej, wyjeżdża z kraju do Meksyku a następnie do Kanady, nie tracąc kontaktu z lotnictwem i cały czas podwyższając swoje kwalifikacje lotnicze, kończąc na kapitanie linii pasażerskich.

Po powrocie w latach dziewięćdziesiątych do Polski, osiada w Rzeszowie i otwiera własną firmę 4-AIR AIRLINES, która prowadzi loty czarterowe oraz sprzedaż polskiego sprzętu lotniczego na cały świat.

W roku 1997 wykonał ekstremalny lot, który przyniósł Waldemarowi Miszkurce uznanie i rozgłos. A to za sprawą poczciwego AN-2 SP-DLA, na którym w ciągu 89 dni wykonał lot dookoła świata.

Opracował IV.2014r. Edward S.

Aktualności

Linki

« powrótΛ do góryStrona główna