ZAPROSZENIE

Z A P R O S Z E N I E

W sobotę 13 kwietnia br. o godzinie 12.00 na Cmentarzu Parafii Świętej Rodziny przy ul. Smętnej na Sępolnie odbędzie się spotkanie przy grobie płka pilota Bolesława Orlińskiego, poświęcone pamięci w 120 rocznicę Jego Urodzin.

Zapraszam serdecznie na to spotkanie w imieniu organizatorów: Klubu Lotników Loteczka, Wrocławskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Szkoły Podstawowej nr 118 im. płka pil. Bolesława Orlińskiego.

Grób Bolesława Orlińskiego znajduje się w południowo-zachodniej części cmentarza, w pobliżu Pomnika Orląt Lwowskich.

Organizatorzy zwracają się z prośbą, o wystawienie warty - asysty wojskowej, jak to bywało w poprzednich latach.

Plan uroczystości:

- Powitanie zebranych,

- Sylwetka Bolesława Orlińskiego - Stanisław Błasiak,

- Wystąpienie rodziny B. Orlińskiego i gości,

- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

- Modlitwa osób duchownych,

Sylwetka Bolesława Orlińskiego:

Bolesław Orliński jest wyjątkową postacią w lotnictwie polskim. Trzykrotnie jako ochotnik stawał do walki zbrojnej: w roku 1916 jako siedemnastolatek uczestniczył ochotniczo w I Wojnie Światowej, w roku 1919 wstąpił ochotniczo do armii polskiej do boju z bolszewikami, zaś w latach 1939 - 1945 jako ochotnik brał udział w II Wojnie Światowej. Był wyjątkowym patriotą, pochodził z rodziny, z której od XVI wieku wywodziły się pokolenia żołnierzy zasłużonych dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

Bolesław Orliński jako pilot służył w wojsku w latach 1920 - 1924, następnie w komunikacji lotniczej do roku 1925, ponownie w wojsku w latach 1926 – 1928. W roku 1926 wykonał wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem sławny przelot Warszawa – Tokio – Warszawa. W latach 1929 – 1939 był pilotem doświadczalnym w zakładach PZL Warszawa, gdzie oblatał 27 prototypów samolotów różnych typów. Podczas II wojny światowej był w Wielkiej Brytanii instruktorem do roku 1943. Wyszkolił dziesiątki pilotów, następnie latał bojowo w dywizjonie 305, którego w roku 1944 został dowódcą. Po wojnie został z żoną Stanisławą na obczyźnie: do roku 1948 w Wielkiej Brytanii, następnie w Unii Południowej Afryki i od 1953 roku aż do śmierci w Kanadzie. Zmarł w 93 roku życia w Toronto 28 lutego 1992 roku. Miejscem wiecznego spoczynku jego i żony jest Cmentarz Parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Aktualności

Linki

« powrótΛ do góryStrona główna