ZŁOTA LOTKA Nr 4 JANUSZ ŁYKOWSKI

ZŁOTA LOTKA Nr 4 : JANUSZ MARIAN ŁYKOWSKI

SKOCZEK SPADOCHRONOWY

Janusz Marian Łykowski – ps. PATRON urodził się w 1935 roku. Jest jednym z pionierów polskiego spadochroniarstwa. Posiada wszystkie licencje spadochronowe, AFF i skoczka doświadczalnego.

Biorąc wzór z brata – lotnika, mając 18 lat rozpoczął swoją karierę spadochronową: w 1953 roku, jako uczeń Technikum Budowy Maszyn Elektrycznych we Wrocławiu, pod okiem instruktora Waldemara Bołotowicza, wykonał swój pierwszy skok ze spadochronem w ówczesnym Centrum Wyszkolenia Spadochronowego Ligi Lotniczej w Nowym Targu. To było niezapomniane wrażenie - opowiada. - I nie powiem, żebym się wtedy nie bał. Łykowski, żeby skoczyć, musiał najpierw wyjść na skrzydło samolotu CSS-13. - Ale jak już skoczyłem i spadochron się otworzył, to poznałem pełnię szczęścia - opowiada.

Jednym z jego największych sukcesów było wygranie międzynarodowych zawodów w Brnie, gdzie startowała czołówka spadochroniarzy z krajów socjalistycznych.

Pierwszy skok z An-2 wykonał w sierpniu 1964r.

. W latach 60-tych startował w zimowych zawodach w Jeleniej Górze, tam udało mu się zająć II miejsce, a w zawodach o Puchar Zalewu Zegrzyńskiego startując w drużynie Aeroklubu Wrocławskiego zajęli I miejsce. Również w zeszłym roku był w zwycięskiej drużynie na zawodach POPS (dla ponad 40-latków) w Pergu (w Austrii).

Do ciekawszych skoków (czytaj: trudniejszych) zalicza: skok do morza z Gawrona, z balonu na ogrzane powietrze, z korkociągu samolotu CSS-13 i znany już skok na wrocławski Rynek.

Wykonał ponad 3500 skoków na 33 typach spadochronów, w tym 8 ratowniczych na spadochronie zapasowym.

Reprezentuje Aeroklub Wrocławski. Uprawianie sportu spadochronowego dało mu wspaniałe przeżycia i sprawdzenie samego siebie.

Opracował luty 2015: E. Sobczak

Aktualności

Linki

« powrótΛ do góryStrona główna