ZŁOTA LOTKA Nr 2 ZBIGNIEW CHRZĄSZCZ


ZBIGNIEW CHRZĄSZCZ - PILOT

Zbigniew Chrząszcz, jeden z najlepszych pilotów wyczynowych na świecie, urodził się 1 stycznia 1957 w Nagórzanach. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął mając 16 lat, w roku 1973, a już w marcu 1979 roku startował w pierwszych zawodach samolotowych.

Systematycznie poprawiane wyniki na kolejnych zawodach i Mistrzostwach Polski spowodowały, że w roku 1984 znalazł się w samolotowej kadrze Polski i nieprzerwanie jest w niej do dzisiaj.

Należy do Aeroklubu Wrocławskiego. Razem z Januszem Darochą pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza świata w rajdowych mistrzostwach świata, wielokrotny drużynowy mistrz świata i jest aktualnie wicemistrzem świata. Dwukrotny mistrz Polski .

Jest laureatem nagrody "fair play" Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dyplomu "fair play" Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W sumie zdobył 12 medali w wielkich imprezach, 9 złotych i 2 srebrne za wybitne osiągnięcia sportowe

.Również jego żona Anna była znaną szybowniczką, m.in. wicemistrzynią Polski i Europy, a syn Marcin od kilku już lat osiąga sukcesy, mając miejsce w kadrze samolotowej Polski.

Opracował E.S. - marzec 2014

Aktualności

Linki

« powrótΛ do góryStrona główna