Spotkanie z dziećmi Jana Malińskiego (2011-08-09)

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i zaproszeniami w dniu 9 sierpnia 2011 miało miejsce spotkanie członków Naszego Klubu z gośćmi: Panią Wandą Malińską-Wancek i Panem Konradem Malińskim. Osoby te są dziećmi śp. ppłka pil. Jana Malińskiego.

Po wzajemnym przedstawieniu się zaproszeni goście przybliżyli nam postać swojego ojca. W czasie spotkania było sporo pytań, które nawiązywały do szczegółów życia oraz spraw związanych z okresem lat młodzieńczych, dokonaniami Pana Jana Malińskiego w okresach zarówno przedwojennym, II wojny światowej jak i po jej zakończeniu. Po części oficjalnej Goście spotkali się z właścicielem Firmy "Bisek", obejrzeli panoramę Wrocławia z wieży widokowej. Na zakończenie spotkania był spacer aleją dębów posadzonych w pobliżu "Orlego Gniazda" przez znane osoby.

Jan Maliński (ur. 1 marca 1917 w Berlinie, zm. 6 lutego 2006 w Ostrzeszowie) – polski lotnik. Trzy lata po jego urodzeniu jego rodzice przeprowadzili się do Poznania, a następnie osiedli w Ostrzeszowie.

W 1935 roku wziął udział w kursie szybowcowym w Goleszowie, a w 1936 ukończył kurs pilotażu w ramach PWL w Lublinku koło Łodzi. 1 września tego roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył z dobrą 17-tą lokatą (12 promocja).

W czasie kampanii wrześniowej walczył w składzie 132 eskadry na samolocie PZL P.11c pod dowództwem kpt. F. Jastrzębskiego. 3 i 4 września zestrzelił dwa bombowce He 111. 6 września, atakując czołowo, uszkodził jeden Bf 110, ale został trafiony przez inny. Wyskoczył na spadochronie nad wsią Mikulice gmina Dobra. Mieszkańcy udzielili rannemu pilotowi pomocy, przewożąc go do wycofujących się jednostek polskich. Trafił do szpitala, skąd po wielu perypetiach wrócił do Ostrzeszowa, gdzie trafił do obozu jenieckiego. Uciekł z niego pod koniec grudnia, a w marcu przeprawił się przez Węgry i Jugosławię do Francji.

Uczestniczył m.in. w bitwie o Anglię. 214. pozycja na liście Bajana, wynik: 1 1/3 - 0 - 1. Swoje wspomnienia spisał m.in. w książce pt. "Samolot zakrył słońce". 7 kwietnia 2001r. Jan Maliński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Ostrzeszów.

DM1DM2DM3DM4DM5DM6DM7DM8DM9DM10DM11